Zamek do wejściowych drzwi. W jaki sposób wyselekcjonować należyty model?

Przeczytaj, w jaki sposób kupować zamek do drzwi zewnętrznych. Pamiętaj, że drzwi zewnętrzne muszą mieć jeden centralny zamek wpuszczany w drzwi i drugi – dodatkowy, mocowany na skrzydle czy też w jego wnętrzu. Centralny zamek, który ma rygle w kilku miejscach na obrębie skrzydła, jest montowany fabrycznie. Raczej nie odnajdziemy go w sklepie. Możemy z kolei zakupić wkładkę lub wierzchni zamek.

Drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 2 solidne zamki – jeden centralny, obsługujący mechanizm ryglowania, umieszczony wewnątrz skrzydła, i drugi wierzchni – przykręcony do drzwi od strony mieszkania. Czasem dodaje się dodatkowe wierzchnie zamki, przeważnie jednak nie więcej niż dwa. Zamek środkowy obsługujący wiele punków ryglowania jest zamontowany fabrycznie w skrzydle i jego samodzielna instalacja nie jest w większości wypadków możliwa (niekiedy możesz dokupić oraz wstawić taki zamek, jednak jedynie do konkretnego typu drzwi). Wszystkie zamki znajdziesz pod tym adresem.

drzwi

Autor: Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Źródło: Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Samemu kupić oraz zainstalować możemy centralny zamek ryglujący drzwi wyłącznie w jednym punkcie, zatem nieskomplikowany, jedno- czy też paroryglowy zamek wpuszczany. We wszystkich typach zamków centralnych można jednakże zamienić samą wkładkę bębenkową.

Zaprezentowane przez nas wątki zaciekawiły Cię tak bardzo, że masz chęć na następne. Nakłaniamy więc do nowej witryny – po prostu kliknij odnośnik.

Kupując zamek – bez względu na to, czy będzie to zamek środkowy, czy wierzchni – należy wiedzieć, czy jest potrzebny lewy (do drzwi lewych), czy też prawy (do skrzydeł prawych).

Wkładka – serce zamka. Możemy ją wymontować i zastąpić nową, kiedy się zepsuje bądź stracisz klucz. Wkładki mają klasę 0, 1 czy 2. W mieszkaniach dobrze jest stosować te o klasie 2, bowiem one są najlepiej zabezpieczone przed rabusiami. Najlepsze z wkładek mają wewnątrz hartowane bolce uniemożliwiające ich rozwiercenie oraz zapadki utrudniające posłużenie się wytrychem. Wkładkę dobiera się stosownie do grubości skrzydła. Standardowo ma ona długość od 28 do 90 mm. Poniektóre wkładki do zamków są sprzedawane razem z tzw. kluczem przekodowującym. Jeżeli zgubisz klucze, zapasowy nie dość, iż pozwoli dostać się do domu, to na dodatek przeprogramuje wkładkę.

Adresy sklepów wyprzedających opisane produkty zdobędziesz wpisując w wyszukiwarkę hasło: Gerda Warszawa.