Wybranie dobrego pieca do ogrzewania budynku jednorodzinnego to nie lada wyzwanie

Wszyscy, którzy są zobligowani samodzielnie zatroszczyć się o ogrzanie swego domu, są świadomi tego, jakie może to przynieść ze sobą komplikacje. Ważny będzie wówczas wybór odpowiedniego pieca.
Jeśli mieszkamy w domu, który podpięty jest do miejskiego ogrzewania, to jesteśmy wybrańcami losu.

cement

Autor: Tubądzin
Źródło: Tubądzin
kotły

Autor: pds209
Źródło: http://www.flickr.com
Schron w centrum Wrocławia

Autor: Julo
Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Wroclaw_bunkier_ulSlowianska.jpg&filetimestamp=20051025120442
Nie trzeba się martwić o zakup kotła i cykliczny zakup paliwa do niego. Nieważne czy będzie to brykiet, drewno lub ekogroszek — zawsze może być to problem, gdyż należy złożyć zamówienie, wpłacić jednorazowo sporą sumę pieniędzy oraz co najgorsze — wnieść to jakoś do piwnicy. Jeżeli nasze zlecenie wynosiło dla przykładu 2 tony, to będzie to niemal pół dnia utrapienia. Jednakże niestety znaczny procent domów jednorodzinnych w naszym kraju ma własny system grzania — nawet te w metropoliach. Wtedy ważny jest wybór dobrego pieca. Kotły (kotły parowe) bywają różne. Przede wszystkim trzeba rozpracować ich parametry. Należy wziąć pod uwagę ilość kondygnacji w naszym domu i przestrzeń. Musimy zweryfikować czy piec, który wybraliśmy, będzie umiał ogrzać podaną powierzchnię. Istnieje możliwość, że przyjdzie nam zakupić coś innego. Trzeba również zdecydować czy kocioł ma być stalowy czy żeliwny, przy czym musimy być świadomym tego, że te drugie są owszem bardziej wytrzymałe i będą służyć nam przez lata, ale są także o wiele kosztowniejsze. I na koniec powinniśmy zdecydować, czym chcemy palić.

Warto wybrać paliwo ekologiczne z kilku powodów. Po pierwsze nie chcemy zanieczyszczać środowiska, a po drugie istnieje szansa, że uda nam się uzyskać dofinansowanie na ekologiczny kocioł z urzędu.