W kilku działach przemysłu używa się każdego dnia łańcuchy i haki do dźwigania lub przesuwania przeróżnych przedmiotów

Łańcuchy, haki, przywieszki oraz mnóstwo innych przedmiotów to ekwipunek, który jest wymagany na każdym placu budowy oraz w niejednym tartaku w znacznej ilości.

blacha

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
hala produkcyjna

Źródło: pixabay
Każdy, kto był zatrudniony na jakimś placu budowy albo w stoczni czy na kopalni, ma świadomość tego, jak ciężkie są warunki w tego typu miejscu. Poza tym praca bywa niebezpieczna. Sprzęt, który jest używany, jest często o wiele cięższy od człowieka, który nim steruje lub który obok niego się znajduje. Przez to tak ważne są kwestie przestrzegania zasad BHP i to, aby używany sprzęt był najwyższej jakości.

Na tej stronie jest sporo praktycznych wiadomości, ale szybko sprawdź też inne szczegółowe informacje okna aluminiowe wrocław. One również są bez wątpliwości warte uwagi.

Dla przykładu popatrzmy na taki hak do łańcucha. Niby nic takiego: nieduży oraz stosunkowo niepozorny przedmiot. Jednak od niego dużo zależy. To dzięki niemu dźwig może podnieść na łańcuchu ogromny i ciężki ładunek. Najpopularniejszym hakiem wydaje się być tak zwany hak widełkowy. Dzięki zakończeniu, które faktycznie przypomina widełki, da się hak od razu przypiąć do łańcucha i nie są wówczas wymagane żadne dodatkowe złączki. Hak musi być wykonany z niezwykle wytrzymałego tworzywa, dla przykładu ze stali. Bierze się to z tego, że nie może on przecież ulegać odkształceniom ani przetarciom. Jeżeli popatrzymy na parametry haków, to te małe (około 6 mm) są w stanie udźwignąć ciężar ponad 1 tony.

Te największe dostępne na rynku (około 22 mm) mogą podnieść ciężar mniej więcej 15 ton. To balast niewyobrażalny dla zwykłego obywatela. Dlatego takiego rodzaju haki muszą być tak twarde.