W jaki sposób zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w domu jednorodzinnym?

W każdym domu powinna być zapewniona właściwa cyrkulacja powietrza, a instalacja wentylacyjna ma na celu zlikwidowanie wykorzystanego powietrza, które posiada za dużą ilość wilgoci, brudu oraz dwutlenku węgla.
Zadaniem instalacji wentylacyjnej jest również zastępowanie zużytego powietrza świeżym, które pochodzi z zewnątrz.

Tego typu rozwiązanie można wykonać na parę sposobów, jednak w przypadku domów jednorodzinnych najpopularniejsze są dwa rodzaje instalacji wentylacyjnej. Jednym z nich to instalacja grawitacyjna, która jest stosowana od naprawdę długiego okresu czasu. Do funkcjonowania tego typu instalacji konieczne są odpowiednie kanały i kominy. Taki system ma na celu wyprowadzić zanieczyszczenia ponad dach oraz doprowadzić powietrze z dworu za pomocą nawiewników okiennych lub ściennych. Zasada funkcjonowania jest taka, że im kominy będą wyższe, tym lepsze to będzie wyjście. Wysokość takich kanałów musi wynieść przynajmniej 3-4 m. Jest to wielkość, która jest liczona między wylotem nad pokryciem dachowym a kratką wlotu pod sufitem.

Przejdź na naszą nową stronę, a tam odkryjesz porywający bieżący tekst na ten temat. Czekają na Ciebie szczegółowe wiadomości.

To rozwiązanie to kompletna nieprzewidywalność takiego sposobu wentylacji, ponieważ jej poziom intensywności jest uwarunkowany od różnicy temperatur między otoczeniem domu a jego wnętrzem.

szkło

Autor: Uqbar is back
Źródło: http://www.flickr.com/photos/uqbar/4372308/sizes/o/
Drugim rodzajem instalacji wentylacyjnej jest wentylacja automatyczna. W tego typu systemie powietrze jest pompowane do wewnątrz przy pomocy urządzeń tego typu jak wentylatory. Dzięki temu rozwiązaniu można posiadać wpływ na nasilenie wentylacji i być zupełnie niezależnym od warunków pogodowych.

Bardzo ważny jest również fakt, że można by w ten sposób zniżyć straty energii. W praktyce w sezonie średnia sprawność odzyskiwania ciepła lokuje się na poziomie 70%.