W jaki sposób władze miejskie i krajowe ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie osobom niepełnosprawnym, a co potrzebuje modernizacji?

Większość z nasz co dzień pokonuje mnóstwo stopni, czy to w drodze na pocztę, do banku, czy po prostu do marketu, w celu kupienia produktów spożywczych. Wydaje nam się, że jest to niezwykle proste i praktycznie nie zauważamy kolejnych, pokonywanych przez nas przeszkód. Jednakże dla osób niepełnosprawnych, dla przykładu takich jeżdżących przy pomocy wózka inwalidzkiego, najkrótsza wyprawa poza własne mieszkanie jest dużym wyzwaniem. Na szczęście dzisiejsze władze podejmują wszelkie starania, aby owej grupie osób ulżyć choć trochę już i tak bardzo skomplikowane życie.

Wózek inwalidzki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Pierwszym miejscem, gdzie reformy są szczególnie widoczne jest wyposażenie toalet publicznych. W naprawdę sporej liczbie miejsc wszystkie ich części takie jak dla przykładu suszarka do rąk zostały umocowane na wysokości dostępnej dla osób poruszających się na wózkach. Rzecz jasna w coraz większej ilości miejscowości powstają toalety do użytku publicznego specjalnie przystosowane do podobnych wymagań. W takich miejscach istnieją specjalistyczne uchwyty i poręcze wykonane z materiału zapewniającego absolutny brak poślizgu, przez co można pewnie się na nich podciągnąć, bez możliwości upadku. W tak dostosowanych miejscach wyposażenie toalet ułatwia życie, również ludziom niedowidzącym.

Zainteresował Cię opisywany w tym serwisie temat? Jeśli tak, to oprócz tego kliknij ten odnośnik – więcej przeczytasz w linku.

Między innymi przez powiększanie czcionki wszystkich napisów i parokrotne zwiększanie guzików, w które wyposażana jest suszarka do rąk, czy dyspozytor mydła – bardzo pomocna strona, warto zajrzeć. Pozostałymi miejscami, w których zmiany są wyraźnie widoczne są też wejścia do wszelkich budynków miejskich takich jak, przykładowo poczta, urząd skarbowy, czy ratusz. Montowane są tam specjalistyczne windy dla niepełnosprawnych umożliwiające sprawnego i przede wszystkim bezpiecznego dotarcia do celu. Jednak prawdą jest, iż na tym zmiany nie powinny się kończyć, gdyż do zrobienia jest jeszcze kilka rzeczy. Przede wszystkim mowa tu o sposób na pokonanie problematycznego zagadnienia, jakim bezsprzecznie są klatki schodowe umiejscowione w wysokich blokach.

schody

Autor: Marcin Chady
Źródło: http://www.flickr.com
Nie każdy posiada bowiem windę, a znaczna ilość nie ma nawet podjazdu dla wózków inwalidzkich. Z tego powodu mieszkańcy niepełnosprawni tracą swą niezależność i pragnąc wydostać się z domu zmuszeni są prosić o pomoc, co z pewnością może okazać się męczące. Dokładnie widać więc, iż wiele wprowadzonych reform, znacznie uproszcza funkcjonowanie ludzi dotkniętych niepełnosprawnością. Jednakże wszystko wskazuje na to, że naprawdę duża grupa rzeczy wymaga jeszcze poprawy – Impeco Sp. z o.o.Sp.k..