W jaki sposób ściany

Wiosną częstokroć decydujemy się na odświeżenie mieszkanka. Żeby dodać wnętrzu blasku wystarczy pomalować ściany i sufity. Na odmalowanie ścian decydujemy się zwykle co 4-5 lat. Doradzamy, jak zrobić to bez błędów. Decyzja o remoncie zapada częstokroć z dwóch przyczyn; po pierwsze pragniemy zmienić aranżację pomieszczeń, która już się nam opatrzyła, poza tym stara farba na ścianie źle wygląda.

Przed przystąpieniem do odmalowania trzeba usunąć ze ścian wszelkie zabrudzenia, ponieważ mogą one osłabić przyczepność farby bądź przebijać przez dopiero co kładzioną warstwę malarską.

Zaintrygowały Cię treści stworzone w naszym wpisie? Czujesz jednak braki? Zatem zapraszamy do nowej strony – kliknij tu (https://bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/180/) i przenieś się tam.

Pył a także tłuszcz możemy usunąć ze ścian przy pomocy wody z płynem do zmywania naczyń. Jeżeli natomiast na ścianach występują pęknięcia, a stara farba łuszczy się, powinniśmy zrównać powierzchnię. W jaki sposób? Szczotką drucianą oczyścimy nawierzchnię ze starych powłok malarskich, natomiast większe nierówności usuniemy ze ściany za pomocą szpachelki.

Musimy też poradzić sobie z ewentualnymi ubytkami. Szczeliny można wypełnić masą szpachlową. Po zupełnym wyschnięciu masy uzupełniającej należy przeszlifować ją papierem ściernym oraz odkurzyć. Tak przygotowaną nawierzchnię najlepiej zagruntować, by obniżyć chłonność podłoża. Zanim rozpoczniemy malować ściany pomyślmy o gniazdkach elektrycznych. Odkręćmy je, natomiast fragmenty elektryczne umieszczone na stałe w ścianie ochrońmy taśmą malarską.

malowanie

Autor: Dulux®
Źródło: Dulux®

Tak przygotowaną ścianę można zacząć malować. A co malujemy w pierwszej kolejności? Malowanie rozpoczynamy od góry, czyli od sufitu. Wałek przemieszczamy od strony ściany z wnęką okienną do wnętrza pomieszczenia. Ruchy powinny być równoległe, zaś pasy farby powinny zachodzić na siebie. Kiedy pierwsza warstewka malarska wyschnie, można malować drugi raz, jednak tym razem

w przeciwnym kierunku. Dzięki temu zabiegowi dokładnie pokryjemy wszelakie smugi.

By uniknąć niedokładności na suficie, możemy użyć farbki, która podczas malowania jest różowa, a białą robi się dopiero gdy wyschnie. Ściany malujemy szerokim wałkiem, nakładając pionowe, zachodzące na siebie pasma. Narożniki, pasma wokół drzwi oraz okien i inne trudno przystępne miejsca malujemy pędzelkiem ewentualnie niewielkim wałkiem. Taśma samoprzylepna przyda się też aby „odciąć” kolor ścian od bieli sufitu (jeśli malujemy ściany farbką o kontrastującym z sufitem odcieniu).