Planowanie wnętrza wyjątkowego, czyli tworzenie kuchni od zera

Kuchnia praktycznie dla wszystkich jest miejscem szczególnym. To do kuchni wędrowało się za młodu po ciasteczka, na poprawę humoru. W kuchni przy kawie trwały te najciekawsze rodzinne dyskusje. To kuchnia przeważnie jest synonimem domu rodzinnego, kiedy już wyfrunie się z gniazda. O kuchni i zapachu świeżego ciasta myśli się najczęściej tuż po wyprowadzce. I to właśnie dlatego wiele osób zwraca uwagę na to, że tak ważne jest stworzenie własnej kuchni w sposób zjawiskowy i przede wszystkim funkcjonalny. Przestrzeń kuchenna jest bowiem sercem domu, musi więc spełniać podstawowe funkcje użytkowe.

Meble na wymiar w kuchni
Autor: Jon
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas planowania remontu mieszkania lub budowania domu powstaje dylemat, czy podpisać umowę z profesjonalistą, czyli wynająć projektanta wnętrz, czy też liczyć na własną wyobraźnię. Warto jednak mieć świadomość, że tylko i wyłącznie fachowa rada zawodowca da radę zwalczyć dużo pojawiających się po drodze zagwozdek. Projektant wnętrz z pewnością doskonale wie, że podczas projektowania kuchni powinno się myśleć o wielu rzeczach na raz i równolegle planować trzy kroki w przód (zobacz – na tej stronie).

Współpraca z projektantem ma praktycznie tylko plusy. Dzięki niej unika się bardzo wielu błędów popełnianych w projektowaniu kuchni, przykładem mogą tu być zbyt wysokie blaty.

Projektowanie wnętrz takich jak na przykład kuchnia nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego lepiej oddać to zadanie specjaliście. Polecamy profesjonalistów. W gruncie rzeczy okazuje się, że podczas projektowania przestrzeni kuchennej najlepiej zacząć od zakupu sprzętów, które będą w tej kuchni się znajdywać. Dopiero potem, wspólnie z projektantem planuje się zagospodarowywanie całego pomieszczenia. Kuchenka, lodówka, zlewozmywak to niezbędne produkty, które powinno się wybrać. W między czasie wyskakiwać będzie sporo dylematów, na przykład o to, czy przestrzeń kuchenna ma być otwarta, czy zamknięta. Przy otwartej trzeba zwrócić szczególną uwagę na posadzkę, bo nie każdy wariant posadzki kuchennej będzie pasował do wystroju. W kuchni zamkniętej natomiast nie wszystkie nowoczesne pomysły będą mogły być realizowane.