Pierwsze mieszkanie – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru pomiędzy nowym lokalem, który oferuje deweloper, a mieszkaniem z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie panującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale łatwy i wymaga spokojnego przemyślenia oraz analizy własnych oczekiwań i możliwości.

W niniejszym artykule, postaramy się scharakteryzować wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, wpływających na wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Umiejscowienie mieszkania

Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych aspektów, na który zwracają uwagę osoby poszukujące własnego mieszkania. Jest to czynnik, w sporym stopniu wpływający na atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości.
Budynki mieszkaniowe, realizowane przez deweloperów () są zazwyczaj zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest spowodowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich mniejszą ceną. Atutem takiej lokalizacji jest bardziej spokojne otoczenie i mniejszy ruch, wadą – przymus dojazdu np. do pracy.
Kupującym zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie odstępstw od wspomnianej zasady lub kupno mieszkania z „drugiej ręki”. W tym przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą cenę, jaką przyjdzie im za własne Cztery Kąty.

Stan zaawansowania inwestycji

Okna dla luksusowych nieruchomości

Autor: Internorm
Źródło: Internorm

Bardzo często decyzja o nabyciu lokalu mieszkalnego od firmy deweloperskiej podejmowana jest jedynie na podstawie analizy dostarczonych wizualizacji realizowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych plusach i wadach nieruchomości dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy.
W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają mieszkania z ”drugiej ręki”. Potencjalny nabywca może bez przeszkód obejrzeć mieszkanie, co z pewnością pozwoli mu zorientować się, czy mieszkanie spełnia jego oczekiwania i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura znajdująca się w pobliżu nieruchomości w znacznym stopniu oddziałuje na komfort życia jego mieszkańców.
Podejmując decyzję o zakupie mieszkania Wrocław z ”drugiej ręki” mamy sposobność do pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi dopracowanie otaczających je parków czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę lokalnej infrastruktury.
Nieco gorzej wyglądają fakty w w odniesieniu do inwestycji firm deweloperskich,
gdzie stopień rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu

mieszkanie

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie

Możliwość przystosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb jest ważną cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność.
W tym aspekcie zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego (). Firmy deweloperskie często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również możliwość przeprojektowania mieszkania według życzeń nabywcy, co daje nabywcy możliwość przystosowania mieszkania do własnych potrzeb już w czasie jego budowy. To rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego remontu oraz związanych z nim kosztów.
Takich możliwości nie mają osoby, które zdecydowały się na nabycie mieszkania na rynku wtórnym. Dodatkowo remont mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, ze względu na wykorzystaną przy budowie budynku technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niemożliwy. Jest to duży minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest deweloper, nabywca musi wnieść opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Ponadto, jeżeli kupuje lokal w stanie deweloperskim, powinien liczyć się z kosztami wykończenia lokalu.
Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów notarialnych i sądowych, nabywca musi zapłacić podatek (czytaj też jak obliczyć ekwiwalent za urlop) od czynności cywilno – prawnych, kształtujący się na poziomie 2 % wartości nieruchomości. W przypadku, gdy korzystał z usług podmiotu pośredniczącego, musi także opłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości waha się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy lokalem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze zidentyfikować własne wymagania oraz dogłębnie przeanalizować kilka istnych czynników, wpływających na atrakcyjność mieszkania.