Osiedla bloków nie nadają się dla wszystkich. Czasem warto zawalczyć o swój domek!

Nie każdy urodził się się do tego, by przez wiele lat mieszkać w bloku. Chociaż nowo powstałe osiedla są kolorowe, pełne drzew i w niczym nie przypominają zbiorowisk burych molochów z wielkiej płyty, które masowo stawiano w Polsce przed kilkoma dekadami, wiele osób nadal nie wyobraża sobie, że mogłoby spędzić całe życie w takim miejscu.

Oponenci mieszkania na blokowisku tłumaczą swoją niechęć przy pomocy kilku dosadnych argumentów, wśród których prym wiedzie brak prywatności. Trudno się z nimi nie zgodzić. W jednym bloku nierzadko znajduje się od kilku do kilkunastu lokali mieszkalnych, które zajmują różne typy ludzi. Niekonfliktowi i wichrzyciele, zwolennicy głośnej muzyki i wielbiciele ciszy, wielodzietne rodziny i osoby na emeryturze. Nigdy nie mamy pewności, kto zamieszka obok i jak będą wyglądały nasze relacje.

dom, willa

Autor: Mark van Acker
Źródło: Reynaers

Tak wielka bliskość całkowicie obcych ludzi może powodować spory dyskomfort, który dodatkowo intensyfikują niezbyt grube ściany, balkony znajdujące się tuż obok siebie czy okna z widokiem na okna sąsiada. Nikt, nawet najbardziej towarzyski lub ciekawski człowiek, nie chce przecież brać udziału w cudzych kłótniach i awanturach domowych. (Projekty domów na działkę o szerokości 16 metrów) Kolejną wadą wielkich osiedli jest również brak przestrzeni rekreacyjnej. Architekci naturalnie uwzględniają w swoich projektach tereny zielone, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało jak na tak ogromne skupiska mieszkańców. Kilka wypielęgnowanych trawników i parę drzew nie nigdy nie będzie w stanie zastąpić własnego ogródka. Poza tym obszary wokół nowo wybudowanych bloków z pewnością nie są przystosowane do naturalnych potrzeb dzieci, które powinny jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu.

Na osiedlach brakuje stref do gry w piłkę nożną, porządnych piaskownic i mądrze zagospodarowanych placów zabaw. Ze świecą szukać także trzepaków, które przez lata pełniły rolę centrum życia towarzyskiego dzieciaków. Analizując wszystkie powyższe] argumenty, trudno dziwić się temu, że coraz większe grono osób rezygnuje z nabycia lokalu mieszkalnego w bloku i szuka alternatywy. Wobec wysokich cen nowych mieszkań dobrym rozwiązaniem jest zakup kawałka ziemi w na przedmieściach i toalety przenośne warszawa niewielkiego domku. Biura architektoniczne mają w swych ofertach projekty domów do 120 m², których postawienie często bywa tańsze niż garsoniera w atrakcyjnej dzielnicy Warszawy- kliknij po źródło.
Posted in Bez kategorii