Nowoczesne metody budowy budynków

Potrzebujesz tanio i szybko pobudować budynek? Rozważ współczesną technologię styropianowych szalunków traconych. prezentujemy wady oraz zalety takiego podejścia.
Wykorzystując szalunek tracony ze styropianu roboty połączone z budową domku możemy prowadzić siłami własnymi.

sprzęt - selfie

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
Domki pobudowane w tenże sposób są nie jedynie niedrogie, lecz również energooszczędne i – wbrew pozorom – solidne. System traconego szalunku polega na zastosowaniu lekkich, styropianowych prostokątnych bloczków o długości w przybliżeniu 1-2 m i wadze do 2 kg, jakie produkowane są z polistyrenu samogasnącego. Takie bloczki są puste w środku oraz spełniają funkcję szalunku dla nalewanego do środka betonu.

Na tej stronie jest sporo rzeczowych wiadomości, ale szybko przeczytaj też pozostałe szczegóły w linku (https://www.pademeble.pl/95-meble-do-lazienki). One również są bez wątpliwości godne uwagi.

Proces stawiania ścian jest podobny do tego, który charakterystyczny jest dla stawiania domku z pustaków bądź z cegieł. W owym wypadku trzeba poukładać elementy warstwami, a później napełnić utworzony z nich szkielet odpowiednim zbrojeniem. W końcowym etapie pozostaje zatopić konstrukcję betonem.

klej

Źródło: pixabay.com
Kluczową zaletą systemu szalunku traconego jest fakt, iż pozwala on oszczędzić duże sumy – nie jedynie na etapie budowy budynku, ale również w czasie jego eksploatacji. Szalunek tracony odznacza się jednakże paroma minusami, które należy mieć na względzie. Wady owe wynikają przede głównie z własności styropianu.

Surowiec ten charakteryzuje się bowiem: niedużą paroprzepuszczalnością – to skutkuje słabszą wentylacją domku i potrzebą jego częstego przewietrzania, niewielką cieplną bezwładnością – nagrzanie domku zajmuje troszkę więcej czasu i podatnością na uszkodzenia – ścianę można odkształcić nawet w trakcie nieuważnego przesuwania sprzętów.