Na jaki typ posadzki się zdecydować?

Kolor posadzki w sposób znaczący wpływa na aranżację wnętrz. Jaki rezultat estetyczny uzyskamy, jeśli ułożymy ciemną podłogę, a jaki, kiedy postawimy na jasną? Egzotyczne odmiany drewna bywają reprezentacyjne, ale mają swe wymagania. Preferują towarzystwo szlachetnych materiałów jak też wysoki połysk.

parkiet

Autor: Niels Heidenreich
Źródło: http://www.flickr.com
Rewelacyjnie prezentują się na obszernych powierzchniach, zestawione ze szkłem, metalem bądź kamieniem. W takowym wnętrzu najlepszą dekoracją będą gładkie płaszczyzny samych materiałów. Sugeruję w oszczędny sposób dobierać sprzęty o geometrycznych, prostych formach, harmonizujące odcieniem i usłojeniem z posadzką, chociaż niekoniecznie z tego samego rodzaju drewna. Uważajmy, by nie przesadzić z ozdobami.

Jeżeli chodzi o odcienie, ciemna podłoga drewniana jest tolerancyjna. Ryzykowny kontrast stanowi tylko zestawienie ścian w niezłamanej białości z bardzo ciemnym zabarwieniem drewna. Bezpieczniej jest postanowić na ciepłe odcienie. Warto także pokusić się o głęboki kolor na jednej czy dwóch ścianach.

Natomiast jasne podłogi powiększają wizualnie pomieszczenia. Dają odczucie prostoty. Nie narzucają się. Nie wybredne co do stylu, zgodzą się nieomal z każdym, nadając mu zarazem niepowtarzalną interpretację. Pomieszczenie nowoczesne? Wstawmy proste, lekkie meble, dołączmy srebrzysty metal oraz parę oryginalnych dodatków. Można zaaranżować wnętrze również rustykalnie, z pomocą patynowanego drewna oraz wikliny lub w stylu skandynawskim – dołączając barwne akcenty. Wystrzegać się musimy tylko przeładowania. Meble kabiny prysznicowe lodz do jasnej podłogi mogą być jasne bądź ciemne. Białe potrzebują zazwyczaj dodatku żywego koloru na zasłonkach, narzutach czy poduszkach, z kolei ciemne meble na jasnej posadzce winny być lekkie, nieomal ażurowe.

Takie podłogi mogą zagrać w duecie zarówno z jasnymi, jak i z ciemniejszymi ścianami. Pierwsze zestawienie jest doskonałe do wnętrz słabiej doświetlonych, ponieważ powiększy przestrzeń. Z kolei połączenie jasne-ciemne jest wyraziste, i przydaje pomieszczeniu zdecydowany charakter. Do jasnych podłóg najlepiej pasują tkaniny z naturalnych nici.

Ponieważ posadzki zwykle służą nam wiele lat, proponuję zainwestować w trwałe materiały. Świetnym wyborem będzie dla przykładu deska z drewna dębowego. Jeśli chodzi o podłogi drewniane producent z pewnością udzieli nam długoletniej gwarancji.