Minimalizm – na topie

Moda na minimalistyczną architekturę oraz stylizację wnętrz jest wciąż na topie. Wielkim powodzeniem cieszy się również pochodzący od minimalizmu styl skandynawski, który perfekcyjnie łączy surową prostotę z przytulnością, którą tak bardzo chcemy zachować we wnętrzach mieszkalnych. Na czym polega tajemnica wnętrz minimalistycznych? Dlaczego zawróciły w głowach tak wielu stylistom i architektom?

salon

Autor: Home&Home
Źródło: Home&Home

Minimalizm i prostota są wartościami ponadczasowymi, które jeszcze długo się nie zestarzeją. Już dawno temu zrozumieli to styliści i architekci. sztandarowe dzieła znanych twórców tworzących projekty na zasadach minimalizmu, wciąż cieszą się szacunkiem i sławą, natomiast ich dzieła wciąż kosztują majątek i są synonimem dobrego smaku.

Minimalizm pozbawiony jest niepotrzebnych upiększeń i ozdób. Wszystko jest proste, jasne i klarowne. W takim wnętrzu nie ma rzeczy, które rozpraszają myśli, ponieważ króluje w nich perfekcyjna równowaga a także porządek. Mieszkańcy Skandynawii umiłowali prostotę i porządek. Nawet jeśli w ich pięknych, jasnych wnętrzach znajdują się dodatki, prawdopodobnie mają one praktyczne uzasadnienie. Wystarczy odwiedzić IKEĘ – wiele osób kocha praktyczne i sprytne produkty wyposażenia wnętrz z tej sieci.

Minimalizm i fototapety

W czasie aranżacji wnętrz minimalistycznych niezwykle ważny jest wybór i kompozycja odpowiednich rodzajów materiałów. W jasnym wnętrzu z wielkimi oknami, przez które wpada mnóstwo promieni słonecznych należy zadbać o przyjemne w odbiorze wykończenie podłogi (polecamy wykładzina dywanowa dekorianhome) – np. drewnem w ciepłej kolorystyce. Meble należy wybrać proste, kubiczne, bez zbędnych ozdobników. Poszukując mebli tapicerowanych i wypoczynkowych warto postawić na komfortowe, miękkie, wykończone przyjaznym materiałem proste narożniki i sofy. Aby uwydatnić domowy nastrój dokupmy mięciutkie dywaniki. Jakiego typu dekoracje warto zastosować? Jeżeli nie lubisz kolorów na ścianie, zdjęć i obrazków w ramkach może warto postawić na fototapety?

perfekcyjnie spiszą się tu fototapety czarno białe (zobacz >>), na całą ścianę lub jej kawałek. Sporą popularnością pośród wzorów czarno-białych cieszą się np. pozbawione kolorów widoki, np.: na miasto , abstrakcyjne kompozycje, czy też mosty.