Lampy, kropka nad „i” w naszych wnętrzach

Kojarzycie spływający ze wzgórza kaskadami dom Tony’ ego Starka, filmowego Iron Mana? Opisuje go tylko jedno słowo: ekskluzywny. Cztery sypialnie, wielkie patio, prywatna plaża oraz widok na ocean.

Większości z nas niełatwo było uwierzyć, że owe wnętrza powstały w hali sportowej w Los Angeles, a projektowanie odbywało się w komputerze. Identyczny dom wybudowano jednak także w rzeczywistości. Willa została uznana za najlepszą filmową rezydencję a następnie sprzedana za 25 milionów dolarów.
Każdy mebel w domu komiksowego bohatera to design i najwyższa jakość. Dlatego to nie przypadek, że w salonie filmowego Starka prezentuje się dumnie najbardziej designerski łuk na świecie, czyli lampa Arco (w języku włoskim „arco”to właśnie łuk). Włoscy projektanci nie poszukiwali jednak inspiracji w przestworzach, lecz na…ulicy. Inspirująca okazała się zwykła latarnia. Wygięte teleskopowe ramię, na którym wisi klosz – wyrafinowana prostota. Od tej pory, lampa zyskała nowe znaczenie.

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

I choć lampa obchodzi swe pięćdziesiąte urodziny, cały czas stanowi przedmiot pożądania większości z nas. Jeśli więc nie posiadamy w tej chwili wolnych 25 milionów dolarów na dom Starka, może znajdziemy 7,5 tysiąca na lampę z jego salonu?
Lampy designerskie to przysłowiowa „kropka nad i” w naszych wnętrzach. Zwykle wystarczy oryginalna lampa, by pomieszczenie nabrało nowego wyrazu.

Geniuszami w dostosowywaniu oświetlenia do wnętrza są Skandynawowie. Czy lampy kryształowe, pałacowe żyrandole mogą ”zagrać” w minimalistycznym, prostym wnętrzu? Jak najbardziej! Myśl ta działa też w drugą stronę – antyki, wiekowe meble polecam kuchnie od inwencja meble w sąsiedztwie designerskiej, prostej w formie lampy nabiorą nowego wyrazu. A może mamy chęć, aby lampę uczynić najbardziej wyszukanym punktem pomieszczenia? Żyrandole kryształowe nowoczesne wbrew pozorom sprawdzą się w wielu stylizacjach.
W sieci znajdziemy wiele sklepów z lampami, które świetnie zaprezentują się zarówno w klasycznych, nowoczesnych jak i minimalistycznych domach. Choć są to sklepy internetowe przeważnie mamy możliwość obejrzenia lamp przed kupnem w siedzibie firm.