Kupno a budowanie domu – co się bardziej opłaca?

Decydując się na usamodzielnienie i niezależność, jednym z kuszących rozwiązań, które warto przeanalizować może okazać się budowa własnego domu. Koszty, różnicowane przez lokalizację, mogą być niższe, niż wykończony pod klucz dom na sprzedaż lub zakup nowego mieszkania od dewelopera w ścisłym centrum dużego miasta.

Niezwykle trudnym zadaniem wydaje się oszacowanie ostatecznych kosztów wybudowania domu. Sprawę utrudnia fakt, że na budowę wpływ ma wiele czynników – można jednak zlecić to odpowiednim fachowcom w tej dziedzinie czy przeszkolić się samodzielnie

domy pasywne

Autor: www.schueco.pl

Nie wliczamy też oczywiście kosztu kupna działki pod budowę, ponieważ w tej kwestii ceny powiązane są z miejscem, którym jesteśmy zainteresowani.

Koszty można podzielić na cztery najważniejsze grupy. Pierwsza to stan zerowy, w skład którego wchodzą wszystkie roboty ziemne, fundamenty, ściany znajdujące się poniżej linii gruntu, a także stropy nad podziemiem oraz schody i elementy izolacyjschodami (zobacz nasz serwis www)uga grupa to stan surowy otwarty, na który składają się ściany nośne, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe oraz szkielet dachu wraz z podłożem i pokryciem. W skład trzeciej grupy – stanu surowego zamkniętego – wchodzą okna oraz drzwiowe. Czwartym, najdroższym etapem budowy domu są prace związane z wykończeniem domu. Będą to wszelakie instalacje, tynki, podłogi i wykładziny oraz inne tego typu elementy..

Pamiętać trzeba, że rozważając gotowe domy na sprzedaż, część z tych kosztów poniesiemy sami (chyba, że zdecydujemy się na wersję „pod klucz”, która z pewnością będzie droższa).

Sporym uproszczeniem są gotowe projekty domów, które często uwzględniają koszty budowy. Dzięki temu można się, mniej więcej, spodziewać, ile będzie kosztowała budowa naszego domu. Warto zainteresować się gotowymi projektami m. in. właśnie z tego powodu. Średni koszt nabycia takiego projektu waha się w okolicach 2000 zł. Są to jednak pieniądze prawidłowo zainwestowane, ponieważ pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie zawierał nasz, wymarzony dom.

Jako że sumy wydawane na budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie musimy ponieść w naszym życiu, warto się tym zainteresować, aby wybrać taki dom, który będzie nas satysfakcjonował. Często zdarza się, że mamy „w głowie” dany szkic, jednakże nie potrafimy architektowi go wyjaśnić. W tym przypadku analizowanie gotowych projektów domu może nam pomóc. I tym samym da możliwość zachować sporą kwotę pieniędzy, którą trzeba by zainwestować w nabycie indywidualnego projektu.

Bez względu na to, jaką kwotą na budowę domu rozporządzamy, musimy brać pod uwagę minusy, z których najczęściej najbardziej istotnym jest umiejscowienie budowy. Nie można zapominać, że aby mieszkać w komfortowym miejscu często trzeba jednak wybrać tańszą, gotową ofertę od firmy deweloperskiej, która nabywając większy grunt ma okazję zminimalizowania kosztów jednostkowych. Warto też wziąć pod uwagę wygodę jaką umożliwia wykonanie wszelkich robót i załatwienie najważniejszych formalności, dotyczących budowy domu przez dewelopera. Pozostaje więc przemyśleć wszystkie plusy i minusy i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.