Jeżeli mamy ścigacza, to marzy nam się, by niektóre metalowe elementy były ładnie wyeksponowane

Pewne części w samochodach albo przyrządy w laboratorium powinny być niebywale wytrzymałe. Wobec tego powleka się je powłoką z chromu.
Zapewne 90% Polaków nie jest zdaje sobie sprawy z tego, co to jest chromowanie.

chromowanie

Autor: someToast
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak z pewnością niejeden widział kiedyś ładnie błyszczące w słońcu części silnika motocykla albo drogiego samochodu. Właśnie takiego typu pokrycie chromem pewnych metali nazywa się chromowaniem. Stosuje się je w celach dekoracyjnych, ale nie jest to kluczowy powód. Chrom jest bardzo wytrzymały, więc pokrywa się nim inne metale, aby ochronić je przed porysowaniem czy rdzewieniem.

Jeżeli chcesz zgłębić większą ilość informacji na ten temat – odsyłam do źródła (https://e-vemco.pl/produkty/testery-weryfikacyjne/cctv,2,7567), ponieważ odnajdziesz tam szczegółowe dane, które szczególnie Cię zainteresują.

Procesowi tego rodzaju poddaje się zatem nie jedynie części silników, ale również przyrządów pomiarowych czy tłoczników. Należy wspomnieć także o tym, że chrom może pokrywać takie metale jak: aluminium, miedź lub stal. Też grubość takiej warstwy jest różna, w zależności od potrzeb czy wymogów. proces chromowania robiony jest w bardzo wysokich temperaturach i może ciągnąć się nawet kilkanaście godzin. Cały proces jest dość kosztownym postępowaniem, dlatego stosuje się go tylko wtedy, gdy jest to doprawdy niezbędne. W dzisiejszych czasach chromowanie można wykonywać łatwiej aniżeli kiedyś, gdyż technologia znacznie ułatwiła to zadanie.

Jeżeli przykładowo mamy sporo pieniędzy, to możemy zlecić, by chromowaniu poddano niektóre elementy naszego samochodu. Będzie to chromowanie dekoracyjne. Chromowanie twarde dotyczy natomiast narzędzi, które wykorzystuje się zazwyczaj w przemyśle.