Jakie warunki musi mieć dom, by był pasywny

W ostatnim czasie często zwraca się uwagę na kwestie związane z ekologią, skażeniem środowiska itp. Na znacznie szerszą skalę wykorzystywane są tak zwane odnawialne źródła energii, czyli niejako wykorzystuje się siły przyrody do produkcji energii potrzebnej człowiekowi. Z tego powodu na przykład ostatnio postawiono na terenie kraju tak dużą liczbę wiatraków, przetwarzających energię pochodzącą z wiatru.

Oprócz tego wielu właścicieli budynków stosuje tak zwane kolektory słoneczne. Urządzenia takie umieszcza się na dachu budynku, a one przetwarzają energię czerpaną ze światła słonecznego na ciepło potrzebne na przykład do ogrzania wnętrza czy wody. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest także tak zwany budynek pasywny (Budoskop), nazywany też domem pasywnym. Tą nazwą określa się budynki tworzone w taki sposób, aby zużycie energii przez ich mieszkańców było ograniczone do minimum.

Warunki, które powinien spełniać budynek

nowoczesny energooszczędny dom

Autor: Wonderlane
Źródło: http://www.flickr.com

Generalnie ta energooszczędność domów jest określeniem stosunkowo pojemnym, ponieważ nie ustalono konkretnie, jak tego rodzaju budowla ma powstawać. Dlatego domy pasywne są różnorodne, gdyż buduje się je z wykorzystaniem różnorodnych technologii. Jest jednak parę wymagań, jakie budynek powinien spełniać. Przede wszystkim powinny być zachowane określone parametry w kwestii izolacji cieplnej. Mitem jest twierdzenie, z jakim można mieć niejednokrotnie do czynienia, a które mówi, że ściany powinny „oddychać”. Najważniejsze jest stworzenie właściwego stopnia izolacji. Wskazane jest też używanie rekuperatora, czyli urządzenia, dzięki któremu kilka razy dziennie „wymienia” się powietrze w pomieszczeniu na czystsze.

Korzyści i wady

Zbudowanie i użytkowanie domu pasywnego związane jest z różnorodnymi korzyściami. Przede wszystkim generuje znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Większość energii potrzebnej do ogrzania domu uzyskuje się z energii słonecznej. Dzięki temu wydatki na opał są znacznie mniejsze. Niedogodnością jest jednak koszt wybudowania takiego budynku.

Bardzo Ci się spodobał prezentowany tekst? Jeżeli tak, to zobacz też przydatne informacje (https://knesspolska.pl/o-nas/), które posiadają pokrewne informacje na opisywany temat – jeśli chcesz, to sprawdzić kliknij tutaj!

Przewyższa on bowiem znacznie koszt, jaki należy włożyć w wybudowanie tradycyjnego domu. Bez wątpienia również można powiedzieć, że koszty tego rodzaju w kraju są znacznie wyższe niż w innych krajach. Czynnik ten często stanowi element odstraszający i zniechęcający do inwestowania w domy pasywne.