Wybierz sposób ogrzewania mieszkania

Ogrzewanie jest najistotniejszą kwestią. Dobrze je przewidzieć już przy okazji projektu domu. Warto tak je przemyśleć, by opłaty na wiosnę nie spowodowały ataku serca. Trzeba wybrać rodzaj ogrzewania i kaloryferów. Montaż centralnego ogrzewania w domu nie jest taką łatwą sprawą.

Grzejnik dekoracyjny Purmo Kos wyposażony w głowicę termostatyczną.

Autor: Purmo
Źródło: Purmo

Najlepsze ogrzewanie to takie, które pozwala momentalnie ogrzać pokój, minimalnym sumptem. Optymalnym wyjściem jest znane wszystkim ogrzewanie miejskie, które znamy głównie w blokach.

Naprawdę zajmuje Cię opisywana problematyka? Skoro tak, to oprócz tego zweryfikuj treść (bmeters.pl/pl/zdalny_odczyt_wodomierzy/182/), którą znajdziesz w podobnym serwisie.

Część domów w w centrach miast ma możliwość podłączenia niego. Znane opcje to prąd lub gaz, jednak ogrzewanie na prąd jest oczywiście drogie. Piece na gaz stosowane jest w nowych blokowiskach i domach – ma sens, gry jest dobrze rozplanowane.

Jaki grzejnik?Możliwości jest wiele i zdecydowanie lepiej włożyć pieniądze w wysokiej jakości grzejniki niż w rachunki. Istotny jest nie tylko design, ale przede wszystkim tworzywo. Muszą mieć dużą moc, by emitowały ciepło wszystkie pokoje, w którym są zainstalowane.

Grzejniki stalowe wyróżniają się największą siłą grzania. Są wybierane najczęściej, chociaż mogą korodować i zapowietrzają się. Stalowe grzejniki panelowe instalowane są w w wielu blokach. Dostępne są w różnorakich wymiarach i kształtach. Typowe miejsce na taki kaloryfer jest oczywiście pod oknem. Coraz popularniejsze są grzejniki wykonane z aluminium, ale ich nie da się łączyć się z miedzią.

łazienki, umywalki, wanny

Wybór grzejników potrzebuje podpowiedzi ekspertów, bo to naprawdę skomplikowana sprawa. Jeśli więc nie masz pojęcia, czym są kotły kondensacyjne, a przepływowy ogrzewacz wody brzmi dla Ciebie jak kosmiczny statek – poszukaj ekspertów.

Ciepła podłoga
Zdecydowanie więcej Polaków planuje ogrzewanie w podłodze, które naturalnie należy uwzględnić znacznie wcześniej. Taki kaloryfer stworzony jest z rur ułożonych pod parkietem lub pod glazurą. To najlepsze opcje do łazienki, a to dlatego właśnie tam lodowata podłoga z płytek najbardziej przeszkadza. Podobnie montuje się kaloryfery ścienne, chowające się pod warstwą tynku. W tym wypadku najważniejsza jest dobrze zaizolowana ściana, odpowiadająca za dobre działanie tego typu ogrzewania.