Jak zaaranżować mieszkanie, które będzie całkiem zautomatyzowane? Czy jest to możliwe?

Czy prawdopodobne jest, by nasz dom myślał? Co potrzeba, żeby zamontować w naszym lokum taki ciąg inteligentnych instalacji? Do kogo najlepiej się z tym pójść i jakiego typu papiery trzeba mieć ze sobą? Czy jest to drogie? Czy faktycznie można zbudować wymarzony inteligentny pokój? Systemy inteligentne powodują pełną automatyzację przestrzeni mieszkaniowej, i to w wielu wymiarach.

dużo pilotów

Autor: Carlos Castro Ruge
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą to być bowiem instalacje odnoszące się do ogrzewania, inne, służące do chłodzenia lub wentylowania, a także sterowanie światłem, bramami czy innymi sprzętami silnikowymi. Prawdopodobne jest także sterowanie bezprzewodowymi urządzeniami poprzez bluetooth oraz system satelitarny. Taka automatyzacja może obejmować taj naprawdę każdy fragment instalacji elektrycznej. To znaczy, iż prostym guzikiem będziemy w stanie wprawić w ruch zraszacze na ogrodzie, zamknąć rolety antywłamaniowe w oknach jak i wyłączyć wybrane sprzęty AGD w domu.

Przez to będziemy w stanie zaoszczędzić sporo energii. W przypadku kosztów grzania jest to około 40%, natomiast oświetlenia do 15%. Gdy wybieramy tego typu instalacje to właściwie nie trzeba starać się o jakieś dodatkowe zezwolenia ani papiery. Kwestia ta dotyczy jednocześnie remontu domu, jak i budowania nowego. Wiadomo jednak, iż w przypadku stawiania domu niezbędne jest uzyskanie pozwolenia, które uzupełnione jest o projekt instalacji elektrycznej. Jest on bardzo potrzebny w przypadku montażu klasycznej, oraz inteligentnej instalacji. Gdy budujemy nowy dom mamy właściwie dwa wyjścia. Interesujące informacje są tutaj: zobacz tutaj.

Po pierwsze, do wniosku o wydanie pozwolenia na postawienie budynku podpiąć należy projekt instalacji elektrycznej, a potem trzeba przygotować projekt inteligentnej instalacji. W drugiej sytuacji do dokumentu o wydanie zezwolenia na dom (zobacz także ogrodzenia gabionowe) musimy dołączyć projekt instalacji, który uwzględnia również inteligentne instalacje. Już podczas projektowania instalacji musimy wziąć pod uwagę miejsce na jeszcze jeden przewód magistralny lub przewód sieci komputerowej. Sprzęty inteligentnej instalacji zasilane są napięciem, które odróżnia się parametrami od napięcia, które jest w sieci energetycznej. Najczęściej komunikacja oraz zasilanie takich elementów odbywają się tymi samymi przewodami, więc instalację magistrali umieszcza się w pewnej odległości od instalacji elektrycznej.