Jak odpowiednio zaaranżować pomieszczenie kolorami i oświetleniem?

Aranżując mieszkanie powinniśmy zwracać uwagę na wiele elementów. Zwykle myślimy, że najistotniejszy jest właściwy dobór mebli i sprzętu – to oczywiście prawda, ale powinniśmy zdać sobie sprawę, że nawet najbardziej skomplikowane projekty wnętrz mieszkań będzie można perfekcyjnie zrealizować dzięki odpowiedniej gry kolorami i światłem.

Aranżacja salonu

Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ulega wątpliwości, że kolory wnętrz (jeśli myślisz o zmianie aranżacji, koniecznie zobacz – piękne kolory we wnętrzu) spełniają bardzo ważną rolę jeżeli chodzi o stworzenie ciekawego wystroju. Jasne, stonowane kolory ścian i paneli uspokajają, sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej przestronniejsze i większe. Z kolei ciemne wizualnie zmniejszają wnętrze i stwarzają bardziej ponury nastrój. Hitem ostatnich czasów było stosowanie różnych kolorów na różnych ścianach, np. na głównej ścianie używanie barwy ciemnej, na innych jasnej. Tego rodzaju rozwiązania warto stosować również wtedy, kiedy chcielibyśmy przyciągnąć uwagę na konkretne miejsce w pokoju.

Dzisiaj istnieje tak wiele różnych stylów aranżacji wnętrz, że dopasowanie kolorów powinno być uzależnione nie tylko od naszych preferencji, ale i stylu, na który się zdecydujemy. Jeśli chcemy urządzić mieszkanie np. w stylu wiejskim możemy zdecydować się na różne zestawy kolorów i wzorów, ale gdy zdecydujemy się np. na styl skandynawski musimy już głównie skupić się na jasnych odcieniach. Tak samo zresztą jest jeśli chodzi o tego rodzaju kwestię jak oświetlenie mieszkania – to na jakie lampy, kinkiety (polecamy kinkiet do salonu) czy żyrandole się zdecydujemy powinno zależeć od stylu aranżacji i efektów, jakie chcemy uzyskać. Do tradycyjnych wnętrz można zakupić tradycyjne lampy – do nowoczesnych kinkiety i reflektory. Dlaczego? Za pomocą danego rodzaju oświetlenia uzyskamy poszczególny efekt. Reflektory dają wąską, skierowaną wiązkę światła zatem spokojnie można nimi oświetlić tylko konkretne miejsca w pomieszczeniu – dużą lampą nie jest już tak łatwo operować, ale z drugiej strony taka lampa wywołuje przyjemny, klimatyczny nastrój.

Stosowanie dopasowane barwy i oświetlenie mogą zdziałać cuda. Trzeba tylko zastanowić się najpierw jaki efekt chcielibyśmy w danym pomieszczeniu uzyskać. Kiedy już zweryfikujemy, czy chcielibyśmy aby pokój sprawiał wrażanie przytulnego, czy może przestronnego adekwatnie do tego malujemy ściany i montujemy oświetlenie.