Jak dbać o to, żeby powietrze, które wdychamy w domu było czyste?

Tylko nam się wydaje, że powietrze, które wdychamy jest czyste i bezpieczne. W rzeczywistości naukowcy twierdzą, że wdychamy na godzinę aż 50 bilionów niezwykle małych cząsteczek brudu. To dla alergików rzeczywisty dramat.

firanki
Źródło: pixabay.com

Musimy zatem troszczyć się o to, aby powietrze (www.aleklima.pl/klimatyzatory-rodzaje/klimatyzatory-nascienne), które wdychamy było jak najbardziej czyste.
zaparzacze
Autor: Bodum
Źródło: Bodum
W większej części naszych domów są niezwykle szczelne plastikowe okna. To z jednej strony dobre rozwiązanie w zimie, lecz mają negatywny wpływ na właściwą cyrkulację powietrza. Wyłącznym sposobem jest zwyczajne otwieranie okien co jakiś okres czasu, żeby było prawdopodobne w taki sposób oczyszczanie powietrza. System wentylacji musi być niezawodny oraz być kontrolowany regularnie. Zwłaszcza w kuchni, gdzie każdego dnia unoszą się coraz to nowe substancje. Najskuteczniej jest przewietrzyć całe mieszkanie po prostu wywołując przeciąg. Nie powinien on trwać długi czas, wystarczyłoby parę minut, a zaczniesz czuć, że powietrze – https://aleklima.pl/klimatyzatory/klimatyzatory-hyundai/klimatyzatory-nascienne-hyundai -, które wdychasz jest o wiele bardziej czyste. Należy też pamiętać o tym, aby co jakiś czas sprzątać kurz, przykładowo z półek czy obrazów. Można to robić za pomocą wilgotnej ściereczki lub specjalnego środka. W taki sposób unikniemy tego, że kurz będzie się unosił po całym pomieszczeniu.
Nawilżacze powietrza to pożyteczne urządzenia, jednak z innej strony wilgotne i ciepłe otoczenie to idealne środowisko do rozwijania się pleśni czy bakterii. Optymalna wilgotność powinna wynosić około 40-60%. Dla własnego dobra należałoby kupić dobry wilgotnościomierz, który może kosztować ok. pięćdziesięciu złotych.

Warto także mieć w domu żywe rośliny, gdyż mogą one pochłaniać kurz czy odmienne niezdrowe substancje (benzen czy aceton). Doskonałe są rośliny cieniolubne o dużych liściach. Warto też używać urządzeń, dzięki jakim w mieszkaniu będzie czystsze powietrze, przykładowo odkurzacz z filtrem HEPA czy myjkę parową.