Inwertery o jakiej sile trzeba wybierać do inwestycji dużej?

Jest to najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Obowiązkiem jego jest zamiana stałego prądu, który wytwarzany jest przez podzespoły na prąd zmienny, który jest zsynchronizowany z siecią energetyczną.
Bardzo duża ilość wariantów inwerterów powoduje, że decyzję o tym, jaki inwerter wykorzystać w instalacji, należy pozostawić architektowi.

Do małych instalacji przydomowych potrzebny będzie inwerter o małej mocy. Do instalacji na skalę przemysłową trzeba wykorzystać inwertery o mocy większej. Falownik solarny powinien charakteryzować się dość wysoką zgodnością z wszelakimi rodzajami modułów PV oraz wysoką sprawnością. Wydajność inwertera, jest to bardzo ważny parametr, ponieważ pozwala on otrzymać maksymalną ilość energii z paneli. Inwerter idealny do małych mocy osiąga sprawność 97%.

Szukając godnych przeczytania tekstów, kliknij na ten odnośnik. Naprawdę zalecam tą treść (https://www.eogniwa.pl/pl/c/Wyciagarka-lancuchowa-Rukcug/47), gdyż ona z pewnością również przyciągnie Twój wzrok.

Falowniki czyli inwertery o większej mocy mogą osiągnąć 98% wydajności. Jeśli falowniki porównywane są po wydajności, wtedy trzeba to czynić po średniej sprawności, która wyrażona jest dla różnego obciążenia inwertera. Te sprawności muszą być zawsze w katalogowej karcie pod nazwą sprawność EURO.

malowidło - dom

Autor: Alejandro
Źródło: http://www.flickr.com
Bez względu na to, jakiego typu jest falownik, moglibyśmy dostrzec, że wydajność inwertera spada gwałtownie przy obciążeniu mniejszym niż 20-25% nominalnej mocy. Dobór falownika polega przeważnie na tym, aby instalacja wytworzyła jak najwięcej energii przez pełny okres żywotności tej instalacji. Kompletne komponenty mogą wytrzymać 25 lat a falowniki 20 lat. Wybór inwerterów również określany jest konfiguracją oraz wielkością instalacji. Jeżeli instalacja jest duża, to w takiej sytuacji można wybrać inwerter centralny. Do tego inwertera podłączona jest cała instalacja. Wyjście tego typu zezwala zmniejszyć wydatki jednostkowe zakupu inwertera.

Inny typ to falowniki łańcuchowe, które współdziałają z paroma szeregami modułów. Można by w oparciu o te falowniki tworzyć małe, średnie oraz duże instalacje PV. Najrzadziej są używane mikrofalowniki, które mogłyby współdziałać z poszczególnymi modułami.