Gospodarka wodno-ściekowa

Coraz bardziej popularne w Polsce stają się budynki – http://biuroinwest.pl/kontrole-okresowe-budynkow.html – mieszkalne, które są samowystarczalne, zwane także ekologicznymi albo oszczędzającymi energię. Budynki – https://biuroinwest.pl/ tego typu projektowane są w niezwykle konkretny sposób. Odpowiednie ustawienie na działce, okna z konkretnej strony, baterie słoneczne na dachu – to zaledwie przykłady możliwości.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/

Warto wiedzieć, że w samowystarczalnych budynkach mieszkalnych montuje się okna trzyszybowe, które wypuszczają o wiele mniej ciepła. Okna naturalnie umiejscowione są od południowej strony budynku, tak żeby łapały możliwie najwięcej światła słonecznego. Dodatkowo domy tego typu mają zdecydowanie grubsze ściany, niż standardowe budynki tego typu – nawet dwukrotnie grubsze. Powinny być właściwie zaizolowane, by dom trzymał temperaturę i nie wychładzał się.

Zazwyczaj tego rodzaju budynki mają swoje szambo, nawet jeżeli są podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Zwykle tworzona jest też przydomowa oczyszczalnia ścieków. Można zdecydować się na różne typy tego rodzaju oczyszczalni. Niektóre z nich wymagają użycia prądu, niektóre nie, część wykorzystuje różnego typu separatory tłuszczu, część inne sposoby. Wszystko zależy od tego ile planujemy wydać na oczyszczalnię.

Najlepiej takiego typu zadanie zlecić wyspecjalizowanej firmie. Wtedy otrzymamy pewność, że wszystko jest wykonane właściwie, że odpowiedniego typu przepompownie ścieków są rozmieszczone we właściwy sposób we właściwych miejscach, że nie będziemy mieć żadnego problemu z użytkowaniem.

Powinniśmy pomyśleć także o wykorzystaniu wody deszczowej. Dostępne są różnego typu zbiorniki na deszczówkę Klargester. Tak stojące wolno, jak również wkopywane w grunt. Da się do nich przyłączyć system nawadniania ogrodu na przykład, lub wykorzystywać wodę deszczową do spłukiwania toalety. Rozwiązań jest sporo.

Jeśli chcemy mieć oszczędny, ekologiczny dom musimy przeznaczyć sporo czasu na planowanie budowy i rozwiązań, które chcielibyśmy zastosować. Mamy wówczas jednak gwarancję, że dom faktycznie spełni swoje zadanie, a my będziemy otrzymywać niskie rachunki za wodę i prąd. Dobrze jest zatem zapłacić nieco więcej na starcie, aby przez długie lata oszczędzać, czasem nawet ponad połowę pieniędzy, jakie wydalibyśmy na media. Na pewno znajdziemy sposób aby wydać je korzystnie.