Do czego dzisiaj stosujemy przemienniki częstotliwości?

Takie elementy napędowych systemów, decydują wprost o ruchu silników prądu przemiennego, jakie są do nich podpięte.
Falownik to urządzenie elektryczne, jakie zamienia prąd stały, jakim jest zasilany, na prąd przemienny, o wyjściowej częstotliwości regulowanej.

Można wyróżnić falowniki przez wzgląd na wariant zasilania. Mogłyby to być falowniki napięcia, które są zasilane ze źródła napięciowego. Na wejściu takiego falownika znajduje się kondensator ewentualnie bateria kondensatorów o ogromnej pojemności. Można spotkać także falowniki prądu, które zasilamy ze źródła prądowego. Na wyjściu tego falownika znajduje się dławik. Odróżniamy ponadto falowniki skalarne, które posiadają zastosowanie w systemach napędowych zmiennomomentowych. Falowniki to elementy niezwykle ekonomiczne. Działanie ich opiera się na dostarczaniu do silnika możliwej najmniejszej energii w taki sposób, aby nie powodować obniżenia się w bardziej znaczącym stopniu częstotliwości wejściowej niżej od zadanej wartości.
wycieraczka

Autor: KOMFORT
Źródło: http://www.komfort.pl/
dom z drewna

Autor: DAVINCI Haus
Źródło: http://www.flickr.com

W systemach napędowych stałomomentowych stosuje się falowniki wektorowe. Cechują się te falowniki optymalną regulacją obrotowego momentu stosownie do wymagań, jakie są stawiane przez urządzenie i zastosowanie jej.

Chcemy Cię zaprosić do identycznie interesujących wpisów, które stworzyliśmy dla Ciebie z pasją. Więc kliknij stronę producent grzałek elektrycznych i czytaj to, na co będziesz miał chęć.

Falowniki przemysłowe bywają stosowane do elektrycznych przetwornic częstotliwości i przeważnie służą do regulowania prędkości obrotowej indukcyjnych silników klatkowych. Dzisiaj mają dosyć obszerne zastosowanie w gospodarce i stanowią najbardziej wydajny sposób regulacji prędkości. W domowych urządzeniach są używane również do regulowania obrotowej prędkości np. pralek. Falowniki posiadają dosyć dużą cenę i to ogranicza ich szerokie stosowanie. Duża cena wynika ze skomplikowanej konstrukcji.

Falownik może być stosowany do niewielkich maszyn, w jakich bywa określona instalacyjna przestrzeń. Posiada wbudowany potencjometr, który eliminuje wymaganie dodatkowych elementów sterujących częstotliwością falownika.