Dachówka ceramiczna

Planując dom, najczęściej kierujemy się estetyką, którą pokazują katalogi albo wizualizację.
Dobór dachówki to oczywiście sprawa upodobań, chociaż obowiązkowo musi wiązać się z ogólną technologią i samym pomysłem.

Wyraźny wzór utworzony dachówkami konkretnego koloru na tle wykonanym z innych dachówek

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger

Polacy lubią się wyróżniać na tle innych.

Chętnie więc lubimy dziwne kolory i typy dachówek. W związku z tym, gdy popatrzymy na krajobraz polskich miasteczek, zauważymy szał kolorów. Warto spojrzeć na to bez stresu i wziąć pod uwagę, że dachówka nie tylko musi pasować do naszego domu, ale też do otoczenia.

Ceramika budowlana
Dachówka wiąże się z ogólnym pomysłem na dom. Sporym zainteresowaniem wyróżnia się budownictwo z bali, ale od dawna wygrywają typowe pustaki ceramiczne. Wielu ludzi stara się coś zmienić, dlatego cegła klinkierowa też jest chętnie używana.

Pojawia się więc problem pokrycia dachu. W sklepach obejrzymy konkretne dachówki, jednak zwykle może być trudno wyobrazić sobie dachówki w interesującym nas zestawieniu materiałów. Dach pełni istotną funkcję i musi być szczelny, a to jest zależne od tego, na jaką dachówkę się zdecydujemy.

Elementem tradycji budowlanej jest już dachówka ceramiczna, która ma kilka rodzajów: karpiówka, z prostym wywóz gruzu tarnowskie góry owalnym zakończeniem, esówka w kształcie „S” i mniszka wygięta rogami do góry. Wiadomo że naturalna dachówka ma czerwonawy kolor, ale proces angobowania może ładnie dodać kolor. Są jeszcze glazurowane dachówki, pokryte specjalnym szkliwem, więc błyszczą się i mają gładką powierzchnię. Tego typ zabiegi upraszczają także utrzymanie dachu w czystości.

Dachy pokryte ceramiczną dachówką w związku z tym, że są ciężkie, będą wytrzymałe chociażby na górskie wiatry. Zakłada się je na dachach spadzistych, przy nachyleniu minimum 30 stopni, chociaż po wykonaniu z desek specjalnego spodniego dachu można też położyć je na ostrzejszym kącie. Warto zapamiętać, że prosty dach jest skuteczniejszy, ale także łatwiejszy i tańszy w budowie. Często opłaca się poprawić plam dachu, niż kupować gorsze i tańsze materiały.

Posted in Bez kategorii