Co to jest dachy odwrócone?

Dachy odwrócone, nazywane także dachami zielonymi, posiadają obecnie wielu zwolenników. Występowały zresztą już bardzo dawno temu. Wtedy funkcję ozdobną ze względu na urok uprawianych tam roślin. Ostatnio odkryto jednak, że takie pomysł może generować sporą liczbę dodatkowych korzyści.

Nazwa dachu odwróconego wzięła się stąd, że dachy standardowe złożone są z warstwy izolacji, na której umieszczona jest warstwa dowolnego pokrycia dachowego. W dachach zielonych natomiast warstwy te ułożone są na odwrót. Wynika to z tego, że powinno się stworzyć izolację budynku od wilgoci pochodzącej z roślin i środków, jakimi są nawożone i podlewane. Zazielenianie dachów tego rodzaju może odbywać się na dwa sposoby. Jeden sposób, intensywny, to umieszczenie roślin i dbanie o nie, nadając im preferowaną formę. Sposób ekstensywny to umieszczenie roślin i pozostawienie ich, by rozwijały się dowolnie.

Istnieje spory wybór roślin, które można uprawiać na dachu. Należy pamiętać jednak, że wiele zależy od trwałości i nośności konstrukcji. Można na przykład w takim miejscu hodować tylko trawy i mchy. Możliwe jest również posadzenie krzaków i karłowatych drzewek. Rośliny należące do intensywnych nie mogą być zostawione sa samodzielny rozrost, gdyż wówczas rozrastają się za bardzo. Główną zasadą przy dobieraniu roślin na dach odwrócony jest to, że nie mogą one posiadać bardzo rozłożystych i daleko sięgających korzeni. Poza tym można wybierać według wyglądu i tego, ile czasu jest się w stanie poświęcić na dbanie o rośliny.

Posiadanie dachu zielonego pociąga za sobą rozmaite korzyści. Istotny jest element estetyczny, dachy takie, w szczególności z roślinami intensywnymi, mogą prezentować się niezwykle atrakcyjnie. Poza tym rośliny w takim miejscu pochłaniają wilgoć i filtrują wodę. Dużą zaletą jest także to, że rośliny potrafią pochłonąć hałas nawet do 50dB, w ten sposób uzyskuje się dobrą izolację dźwiękową. Należy pamiętać, by przy konstrukcji dachu wykorzystać właściwie dobrane i wysokiej jakości elementy takie jak profile dylatacyjne W ten sposób dach ( http://www.styro-papa.pl/pl/obrobka-krawedzi-dachu/ ) będzie solidny i będzie dobrze spełniał swoje funkcje.