Co nam daje jasne światło?

Skonstruowanie żarówki było przełomowym momentem w historii człowieka. Od tego czasu cykl życia uległ zmianie, praca w nocy stała się możliwa. Doprowadziło to do rozszerzenia czasu pracy fabryk, niektóre z nich były w stanie pracować w systemie całodobowym.

Aktualnie oferowanych jest dużo rodzajów oświetlenia, które pełni we wnętrzu funkcję dekoracyjną. Klient może wybierać między różnymi rodzajami źródeł światła, które spełniają rozmaite zadania. Dodatkowo rynek oferuje szeroki wachlarz żarówek o rozmaitej mocy – od tradycyjnych żarowych przez energooszczędne świetlówki po żywotne żarówki LED.

Pod kloszem

Autor: Pedro Lozano
Źródło: http://www.flickr.com/photos/peterlozano/2661321197/

Każda z nich odznacza się różną temperaturą światła, dobre dobranie żarówki do potrzeb jest tak samo znaczące co wybór samej lampy. Zobacz lampy najazdowe.

Źródła światła do specjalnych zastosowań
W biurach i mieszkaniach nierzadko wykorzystuje się lampy punktowe do ozdobnego oświetlania wybranych akcesoriów. Tego rodzaju lampa emituje wąską wiązkę światła, którą można skierować w dowolny punkt – na blat biurka, żeby ułatwić czytanie czy na ścianę, w celu oświetlenia obrazu.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, bez wahania przeczytaj dodatkowo inne warte przejrzenia materiały – z pewnością także Cię zaabsorbują.

Taki rodzaj oświetlenia wykorzystuje się również w klubach z bilardem do oświetlania stołów czy w recepcjach biur do wizualnego podkreślenia logo przedsiębiorstwa. Tego rodzaju sposób oświetlania wybranego miejsca to oświetlenie kuchenne.

ciekawy żyrandol

Autor: rosmary
Źródło: http://www.flickr.com

Służy ona wyszczególnianiu elementów wystroju pomieszczenia, z sukcesami wykorzystuje się ją także w oświetlaniu domów i mieszkań – w połączeniu z kilkoma słabymi źródłami ciepłego światła tworzy niezwykły klimat.

Domowe źródła światła
Miejscem, jakie potrzebuje szczególnej uwagi podczas urządzania jest pokój dzienny. Jest to wnętrze, gdzie spędza się najwięcej czasu – czytając książki, słuchając muzyki, oglądając telewizję czy zapraszając gości. Z tego powodu istotne, żeby w pokoju dziennym zapewnić zarówno silne, jak i słabe oświetlenie. W salonach z elementami oświetleniowymi oświetlenie do salonu dzieli się na stojące, wiszące, ścienne, sufitowe i nocne. Dobrze jest zastosować przynajmniej dwa typy wyżej wymienionych źródeł światła. Należy także pamiętać o zróżnicowaniu odcienia światła – do czytania najlepsze jest światło o barwie białej, emitowane przez żarówki LED. Do innych wykorzystań sprawdzi się światło o odmiennych temperaturach barwowych, dla uzyskania interesującego rezultatu można zestawiać ze sobą żarówki emitujące różne kolory światła.