Co może nam się przydać w domu, szczególnie zimą?

Kotły dwufunkcyjne są tak zaprojektowane, by ogrzewać mieszkanie i sporządzać ciepłą wodę użytkową. Są to na ogół kotły wiszące, podgrzewające w systemie przepływowym. Latem kocioł wyłącznie sporządza gorącą wodę, zimą jego podstawowym zadaniem jest grzanie mieszkania. Jeśli jednak odkręcimy kurek z gorącą wodą, kocioł przestawi się na podgrzewanie wody branej z kranu tak długo, jak długo jej używamy, a z chwilą zakręcenia kurka wróci do grzania wody do c.o.

grzejnik w pokoju

Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com
Plusem kotłów gazowych dwufunkcyjnych jest nade wszystko ich wartość i prostsza, to znaczy też tańsza, instalacja. Absorbują one mniej miejsca, ponieważ nie ma konieczności magazynować ogrzanej wody – jest ona grzana na bieżąco. Niestety ma też wady – gorąca woda ( zobacz również systemy filtrowania wody) nie płynie od razu, trzeba momentu na jej ogrzanie, poza tym nawet minimalny pobór ciepłej wody powoduje rozruch kotła, a jego nasilenie musi być wyższa niż kotła jednofunkcyjnego do tej samej instalacji. Znaczy to, że kocioł zazwyczaj pracuje ze sprawnością wiele niższą od nominalnej.

grzejniki:

Kocioł dwufunkcyjny gazowy najlepiej jest zamontować w toalecie, okaże się dzięki temu najbliżej zasadniczego poboru ciepłej wody użytkowej. Pewną niewygodą kotłów dwufunkcyjnych jest to, że winny mieć moc większą, aniżeli wypływa to z potrzeby budynku na ciepło. Kocioł lepiej zlokalizować w pobliżu punktu, w jakim najczęściej odkręca się kran z ciepłą wodą. Kiedy potrzebujesz więcej informacji, wejdź tu: szczegóły opisane na tej stronie. Kupując grzejniki c.o. do mieszkania należy zwracać uwagę nie tylko na powierzchowność i intensywność grzejników, ale także na materiał, z którego są stworzone. Obecne grzejniki są najczęściej stalowe, jednakże jest możliwość też nabyć grzejniki aluminiowe i grzejniki żeliwne.

Przy wyborze grzejników zwraca się uwagę szczególnie na ich stylistykę i zarazem chce, żeby miały siłę starczającą do ogrzania pomieszczenia w jakichkolwiek warunkach. Prezencja i moc to niewątpliwie niezwykle istotne cechy, lecz grzejniki różnią się również budulcem, z którego są sporządzone, objętością wodną i strukturą, która ma wpływ na rozwiązanie przekazywania ciepła. To również trzeba brać pod uwagę, dokonując kupna grzejników.